Make your own free website on Tripod.com

 

 

    1.Köpek Sevgisi: Köpek sevgisi köpek eğitmek isteyen herkeste olması gereken olmazsa olmaz kurallardan birisidir. Kişi kendi köpeğini mutlaka sevecektir. Ama köpek eğiten kişi her köpeği sevmek zorundadır ki eğitim eziyet değil zevkli bir iş olsun.

     2.Sabır: Bir köpeği eğitmek için en temel gerek sabırdır. Karşınızdaki bir canlıdır ama maalesef sizin ne söylediğinizi , kızdığınızı , mutlu olduğunuzu anlamak ona çok uzaktır bunları ona ancak siz öğretebilirsiniz. Karşınızdaki bunu anlamadığına göre bunu ona anlatmak oldukça çok tekrar ve zaman alacaktır. Buda nerde ise sonsuz bir sabrı zorunlu hale getirecektir. Kendinizi ölçün eğer bu zor duruma sabredebilecekseniz köpeğinize bir şeyler öğretmeye çalışın. Profesyoneller içinde bu olmaz ise olmaz bir şarttır. Sabırsız bir eğitmen bir süre sonra köpeğe maalesef eziyet etmeye başlayacaktır buda ne sizin nede köpeğinizin hoşuna gidecektir.

     3.Bilgi: Bir köpeğe bir şey öğretilecek ise onun nasıl öğretilmesi gerektiğini bilmek izlenecek yollarda deneyimli olmak şarttır. Eğer bu konuda hiç bir bilginiz yok ise köpeğinize özel olarak bir şey öğretmeye çalışmayınız. O zaten bazı şeyleri normal hayatı içerisinde öğrenecektir. Ama illaki köpeğinizin bir şeyler öğrenmesini ve diğer köpeklerden farklı olmasını  istiyorsanız o zaman bir profesyonele danışmanızda fayda var.

     4.Problem çözme yeteneği:Ne alaka denilebilir ama gerçekten önemlidir köpek eğitiminde problem çözme yeteneği. Sebebi ise şudur köpeğe bir şeyler öğretirken mesela oturmayı , standart olmuş bazı yollar vardır ama bu köpeklerin %90' da işe yarar fakat %10'luk kısımda bu işe yaramayabilir. İşte bu gibi durumlarda sizin ona oturmayı öğretecek yeni bir yöntem bulmanız gerekecektir.

     5. Ceza ve Pekiştirme:Köpeğinizin bir hareketi doğru yapmasının arkasından mutlaka onun bu hareketini bir ödül ile pekiştirmeniz gereklidir. İlk aşamalarda ödül  sıklığı fazla iken ilerleyen aşamalarda bu sıklık azaltılmalıdır. Ödül , mama sevgi veya oyuncak olabilir. Ben bu konuda aferin komutu ile birlikte okşayarak sevmeyi tercih etmekteyim ama mama ve oyuncakta etkili ödüllerdir. Ceza ise köpeğinizin yaptığı yanlışlardan sonra olacaktır. Fiziksel ceza köpeğinizin eğitim tasmasını sert bir şekilde fakat ona sizden geldiğini hissettirmeden çekmektir. Bununla birlikte sert bir (HAYIR) komutu da verilmelidir. İlerleyen aşamalarda fiziksel ceza bitecek ve sadece (HAYIR) komutu yeterli olacaktır. Peki bu ceza ve ödül nasıl ve ne zaman uygulanmalıdır. Her iki uyarıcıda hareketin arkasından 1-12 sn'lik bir zaman diliminde yapılmalıdır. Çünkü 12 sn den sonra köpeğiniz neden sevildiğini yada neden cezalandırıldığını anlamayacaktır. Köpeğiniz boş yere cezalandırılmış yada ödüllendirilmiş olacaktır. Bu nokta çok önemlidir.

     6. Eğitim alanları:Eğitim her yerde yapılabilir. Ama ilk aşamalarda köpeğinizle baş başa kalabileceğiniz sakin bir yer iletişim ve köpeğinizin dikkatini size vermesi açısından önemli olacaktır. İlerleyen aşamalarda eğitimin her yerde geçerliliği olabilmesi için çalışma alanları genişletilmelidir. Parklar kaldırımlar kalabalık yerler vs.. yani günlük hayatta köpeğinizle gittiğiniz her yer. Bunun sebebi ise köpeğinizin her yerde her   zaman eğitimini almış olduğu komutları yapması gerekliliğidir. Şöyle ki köpeğinize yalnızken otur kal komutunu öğrettiniz ama kalabalık bir yerde bunu tekrar edip pekiştirmezseniz öyle bir ortamda köpeğiniz komuta uymayacak ve kalabalıktan etkilenerek komutu bozacaktır.

 

ont face="Arial Narrow" size="2" color="#C0C0C0">