Make your own free website on Tripod.com

 

 

İtaat eğitimi 2 aşamadan oluşur. Birincisi temel itaat ikincisi ileri itaat.

TEMEL İTAAT: Temel itaat bir köpeğin eğitimindeki en önemli aşamadır bütün eğitimler için temeli oluşturur. Nasıl ki bir binada temel olmazsa üstüne bir şey yapmak imkansızdır , köpekte de temel itaat olmadan üzerine ileri itaat saldırı bodyguardlık gibi eğitimlerin verilmesi olanaksızdır. Peki temel eğitim dediğimiz konu nedir.

Temel itaat eğitimi köpeğimizin sahibi ile birlikte boynunda tasması ve sevk'i olmak ve sevk'inin sahibi tarafından tutulması sureti ile Otur , yat , kal (bekle) ,izle , öl vs komutları yapmasıdır.

İLERİ İTAAT: İleri itaat temel itaat'ın üzerine kurulan bir eğitimdir. Bu eğitimi almış köpek sahibi ile arasında hiç bir bağ olmaksızın yukarıdaki komutları sahibinin yanında veya ondan uzakta (10mt 20mt mesafe çalışmalarımızda 300m gibi mesafelere kadar çıkmaktadır.) olsa bile yerine getirmesidir. Bu eğitimi almış köpeğe ses komutu verme gerekliliği de ortadan kalkar köpek sizin el işaretlerinizle oturur yatar gelir bekler. Bazı arkadaşlar buna dilsiz eğitimi gibi isimlerde takmışlar ama bu ileri itaatin içerisinde bir aşamadır.

İtaat eğitimleri her cins köpeğe verilebilir. Köpeğinize saldırı eğitimi vermeseniz bile itaat eğitimi alması sizin için faydalı olacaktır. Sokakta sizi çeken bir köpek yerine sol veya sağ tarafınızda sizi izleyen otur kal komutunda sizi oturup bekleyen bir köpek herhalde çok hoş olacaktır