Make your own free website on Tripod.com

 

DERİ TASMA: Deriden imal edilen bu malzeme en gerekli malzemelerden biridir. Köpeğiniz artık tasması olmadan gezmemelidir. Kaliteli olanları tercih edilmelidir. Sevk kayışını takacak bir halkası ve genişlik ayarı yapabileceğiniz bir tokası vardır. Bu malzemede mutlaka edinilmelidir.

 

 

ŞOK TASMA: Çelikten imal edilen bu malzeme 3 ayrı amaç için kullanılır. Profesyonel bir eğitim malzemesidir. Görünüşü belki köpeğe işkence verici bir izlenim edinmenize neden olabilir. Ama en mantıklı ceza verme yollarından biriside budur. Köpek yaptığı yanlış nedeniyle cezalandırıldığını anlar fakat cezayı sizin verdiğinizi anlamaz buda size olan güvenini korur birinci kullanım şekli sivri uçları içeri doğru ve halkalardan sadece birisine sevk takılarak olan ve eğitim esnasında kullanılan şok şeklidir. İkinci şekil sivri kısımları dışa doğru getirilerek ve tek halkaya kanca takılarak olan şekil burada tasma boğma tasma görevi görür. Üçüncü şekil ise gene sivri kısımları dışta ve kancanın iki halkaya birden takılarak kullanılması şeklindedir buda normal tasma görevi gördüğü halidir. Eğer büyük veya orta büyüklükte bir ırk köpeğe sahipseniz olmazsa olmaz bir malzemedir. Köpeğinizin boyutuna göre tasmanın boyutlarını ayarlamalısınız.

 

 

 

 

BOĞMA TASMA: İki ucu halkalı bir zincirden ibarettir. Şekildeki gibi iki halka bir birinin içinden geçirilerek kullanılır. En kalıcı eğitim bu malzemeyle yapılır.  Ama uzun sürmesi bir dezavantajdır. Köpeğin boynunu sıkarak bir acı verir. Genellikle profesyonel bir malzemedir köpek sahiplerinin kullanması zordur.

 

 

 

 

ELEKTRO ŞOK TASMA: Elektrik şoku ile ceza veren bir elektronik alettir. Bana sorarsanız kullanılmasına karşıyım. Ama köpeğin kemirme gibi uzaktan göreceğiniz ve müdahale edemeyeceğiniz durumlar için uzaktan ceza vere- bilmenizi sağlaması gibide bir avantajı mevcuttur. Ama yinede  kullanılmasını tasvip etmiyoruz zaten ev kullanımına da uygun değildir. Ayrıca fiyatları da yüksektir.

 

 

 

 

DERİ SEVK: Deriden ve ucunda kancası bulunan bir malzemedir. Köpeğiniz gezdirirken tasmaya takarak yanınızdan ayrılmasını engelleyen ve kontrol etmenizi sağlayan bir malzemedir. Kullanım konusunda lonj ipinden olanlar daha çok tercih edilir.

 

 

 

 

NAYLON SEVK: Lonj ipinden yapılan ve ucunda kancası olan sevktir . Burada gördüğünüz uzun olanıdır. Uzunluk sizin isteğinize göre değişebilir. Burada görülen ileri itaat çalışmalarında kullanmak için imal edilmiştir. Kullanım açısından deri olanına nazaran daha rahattır. Köpek sahibi iseniz olmazsa olmaz bir malzemedir.

 

 

 

 

ZİNCİR SEVK: Genellikle kırsal kesimde gördüğüm bu malzeme kullanımı zor bir malzemedir. Bunun yerine deri veya lonj ipinden olanı tercih edilmelidir. Bu ise eğer köpeğinizi sabit bir yere bağlama gibi bir durum var ise kemirip koparmasını önlemek açısından tercih edilebilir.

 

MAMA VE SU KABI: Mutlaka edinilmesi gereken bir malzeme daha. Çelikten imal edilen bu kaplar temizlenmesi hijyen gibi konularda diğerlerine göre avantaj sağlar. Ayaklı olanları da vardır. Köpeğinizin yemeğini rahat yemesi açısından ayaklı olanları daha avantajlıdır ama fiyatlarının bunlardan bir hayli fazla olması nedeniyle pek tercih edilmezler. Yemek ve su için ayrı iki adet edinilmesi gereklidir. Çelikten olması da hayatı boyunca aynı kaptan yemek yemesini sağlayacaktır. Buda sadece bir kaptan yemek yeme gibi bir alışkanlığı edinmesini kolaylaştıracak buda köpeğinizin dışarıda verilen gıdaları yememesini sağlayacaktır.

 

 

 

 

SALDIRI KOLLUĞU: Profesyonel bir malzemedir. Yani sizin edinmenize gerek yok. Profesyonel eğiticiler bu malzemeyi saldırı eğitimi için kullanırlar. Ama sadece bu malzemenin kullanılması köpeğin sadece kola saldırması gibi bir dezavantajı da beraberinde getirir.

 

 

 

SALDIRI ELBİSESİ: Köpeğin bütün vücuda saldırı eğitiminde kullanılan profesyonel bir malzemedir.

 

TIMAR: Bu da olmazsa olmaz bir malzemedir. Köpeğin tüylerinin bakımı için gereklidir. Kendi vereceğiniz karara göre ayarladığınız sıklıkta tımar etmeniz köpeğinizin tüylerinin düzenli parlak görülmesini sağlayacaktır. Ayrıca evde beslenen köpeklerde düzenli tımar köpeğin ev içerisine dökeceği tüylerini minimize edecek buda evin temizliği açısından  olumlu olacaktır.

 

 

 

 

KANCA: Sevklerin uç kısmına takılan ve de çok gerekli olan bir malzemedir. Eğer lonj ipi alarak istediğiniz uzunlukta bir sevk yapmak isterseniz sizinde ihtiyacınız olabilir. Yok uğraşamam diyorsanız zaten satın alacağınız sevk kancalı olacaktır.

 

TARAK: Bu da tımar gibi tüy bakımında kullanılan bir malzemedir. Eğer tımarınız varsa benim kanaatim tarağa ihtiyacınız olmayacaktır.

 

 

 

 

AĞIZLIK: Eğer köpeğiniz aşırı agrasif ise bu malzeme tam size göre. Ağızlıkla gezdirdiğiniz takdirde hem siz hem de etrafınızdaki insanlar rahat edecektir. Deriden olanları kanaatimce daha kullanışlı.

 

FLEX: Makara ve lonj ipinden oluşan bir sistemdir. Küçük ırklar için olanlarında ipli sistem vardır. Köpeğinizin lonjun uzunluğu kadar mesafede kontrolünüz altında rahatça gezmenizi ve istenmeyen bir durum olduğunda anında müdahale etmenizi sağlaması nedeniyle son derece kullanışlı bir malzemedir.  Buda olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir malzemedir.

 

 

 

 

SAHTE KEMİK: Bağırsaktan imal edilen ve köpeklerin çok sevdiği bir malzemedir. Köpeğin dişlerinin temizlenmesini ve gerçek kemik yeme ihtiyacı için kullanılır. Bir çok şekilde piyasada bulmanız mümkündür.

 

 

 

 

KAMÇI: Bu da profesyonel bir malzemedir. Köpeğin saldırı eğitimi esnasında kızdırmak için kullanılır. Sizin edinmenize gerek yok.

 

 

 

 

SALDIRGANLIK TORBASI(PÜSKÜLÜ): Genellikle yavrular için kullanılır. İçi kum dolu torbacıklar ve örgü şeklinde iplerden imal edilir. Yavru köpeklere oynarken ısırmayı öğretmek için gerekli bir malzemedir.

 

 

 

 

OYUNCAKLAR: Bir çok çeşitleri vardır. Köpeğinizin kendi kendine ve sizinle birlikte oyunlar oynamasına yardımcı olacaktır. Kendi tercihinize göre edinmenizde fayda var. Ayrıca bir şeyleri getirmesini öğretmek içinde birebir.

 

 

 

GÖĞÜSLÜK: Köpeğin göğsüne takılan ve tasma vazifesi gören bir malzemedir. Deri veya lonj ipinden imal edilmiş olabilir. Özellikle yavru köpeklerin adale gelişimine katkısı olacağından tavsiye edilebilir.

 

TIRNAK MAKASI: Evde beslenen köpeklerin tırnakları kendi kendine aşınamadığı için belli aralıklarla kesmek gereklidir. Resmini bulamadığım bu malzeme evde köpek besleyenlere gerekli bir malzeme. Dışarıda gezme şansı bulan veya bahçede yaşayan köpeklerde kendiliğinden aşınacağı için kesme ye gerek bırakmayacaktır.

 

ŞAMPUAN: Normal sabun ve şampuanlar köpeğin tüylerine zarar vereceğin- den kendi tercih edeceğiniz marka bir köpek şampuanı edinmeniz faydalı olacaktır.

 

TENİS TOPU: Bildiğimiz standart tenis topu. Köpek için mükemmel bir oyuncaktır , tabii ki köpeğinizin ilgisini çekiyorsa. Ayrıca hayatı boyunca alacağınız top sayısı konusunda yorum yapamıyorum bu köpeğinizin topu 

ne kadar çabuk parçalayacağına bağlı.