Make your own free website on Tripod.com

 

 

Saldırı eğitimi belli özeliklere haiz köpeklere verilebilecek bir eğitimdir. Her köpeğin saldırı alması imkansızdır. Bu nedenle köpeğe bakılarak saldırı alıp almayacağı test edilir ve olumlu ise saldırı eğitimine geçilir. Saldırı eğitiminin temelinde köpeğin kendisini koruma iç güdüsünden faydalanılır. Eğitimi alan köpek sahibinin komutu ile karşısındaki şahsa saldıracak ve tekrar onun komutu ile duracaktır. Saldırı eğitimi isteğe göre sadece havlama saldırıp ısırma şeklinde olabilir. Burada genel olarak (kim o) ve (kes) gibi komutlar kullanılır ama bu kişinin isteğine göre değişebilir. Olması gereken sahibinin komutu ile saldırması ve tekrar onun komutu ile durmasıdır. Köpeğin saldırı eğitimi alabilmesi için en az temel eğitim almış olması gereklidir. Temel itaati olmayan köpeğe saldırı eğitimi vermek tehlikeli ve bir o kadarda zor olacaktır.

Koruma eğitimi de saldırı eğitimi verilmiş köpeklere verilir. Bodyguardlık alan koruma ve eşya koruma çeşitleri vardır.

ALAN KORUMA EĞİTİMİ:Köpek kendisine gösterilen belli bir alanı hiç bir komut alamaya gerek duymaksızın korumasıdır. Alana giren herhangi bir canlıya karşı almış olduğu eğitim nedeni ile koruma iç güdüsü ile saldırarak her ne pahasına olursa olsun o alanı koruyacaktır. Bu eğitim iş yeriniz eviniz evinizin bahçesine karşı olabilecek tecavüzlere karşı alınabilecek en güzel tedbirlerdendir. Böylece bir bekçi tutmanıza gerekte kalmayacaktır.

BODYGUARD EĞİTİMİ: Bodyguard eğitimi de saldırı eğitimini almış bir köpeğe verilebilir. Ayrıca itaat eğitiminde iyi olması gereklidir yoksa size şaka yapan bir arkadaşınızda köpeğiniz tarafından düşman olarak algılanabilir buda hiç hoş olmayan neticeler verebilir. Temel amaç köpeğin sahibine karşı gelebilecek bir tehlike durumunda komut almadan tehlikenin geldiği şahısa veya nesneye direkt saldırarak onu etkisiz hale getirmesidir.

NESNE KORUMA: Bu eğitimde saldırı ve itaat eğitimi almış köpeğinize verilebilecek bir eğitim şeklidir. Burada amaç köpeğinize emanet ettiğiniz bir nesnenin onun tarafından ne pahasına olursa olsun korunmasıdır. Bu bir çanta , araba vs. olabilir.